polskie lasy / zwierzęta leśne

Zwierzęta leśne


Oprócz roślinności, w lesie występuje również wiele gatunków zwierząt. Są to dzikie zwierzęta,  niebezpieczne dla człowieka - aby chronić swój dom mogą go zaatakować. Wśród tych zwierząt występują zarówno mięsożercy, jak i roślinożercy, duże zwierzęta, jak i te malutkie. Najczęściej spotykamy na drzewach, nie tylko w lasach, ale również w parkach, biegające wiewiórki - są małe, rude, zwinne i szybkie. Czasami tak szybko śmigną nam przed oczami, że nawet ich nie zauważymy.  Kolejnym zwierzątkiem, które można spotkać nie tylko w lasach są jeże. Są to zwierzęta bardzo charakterystyczne, gdyż zamiast sierści mają na ciele igły. Gdy wyczują niebezpieczęństwo zamieniają się w kulkę z wystającymi, ostrymi igiełkami. W ten sposób mogą obronić się np. przed drapieżnikami, natomiast najczęściej są rozjeżdżane przez samochody i w ten sposób giną. Pozostałe leśne zierzęta to:
 
Sowa - ptak, w dzień najczęściej śpi, a uaktywnia się nocą, jest to ciekawy gatunek ptaków, gdyż potrafią obracać głową o 360 stopni.

Dzięcioł - jeden chyba z najbardziej rozpoznawalnych ptaków, jego przysmakiem są termity, które żyją w korach drzew, aby je upolować dzięcioł stuka dziobem w drzewo, mocno hałasując. Jest ptakiem "dziennym", w nocy odpoczywa.

Borsuk - jest nocnym zwierzęciem, w dzień śpi sobie w norach pod ziemią. Cechą charakterystyczną jest budowanie przez nich pod ziemią "ślepych uliczek" w celu schronienia się przed drapieżnikami, w przypadku zaskoczenia ich w norze. Co roku borsuki zmieniają swoje "miejsce zamieszkania" budując nowe nory.

Ryś - z wyglądu i charakteru jest bardzo podobny do kota, choć o wiele większy od niego (jego waga może sięgać 50 kg). Zachowuje się bardzo cicho, ma wyostrzone zmysły, świetnie poluje.

Lis - jeżeli nie odczuwa on strachu przed człowiekiem (nie ucieka) może to oznaczać, że jest chory na wściekliznę (lisy często na nią chorują i w konsekwencji od niej giną). Lisy to bardzo chytre i przebiegłe zwierzęta. Często zdarza nam się mówić o kimś "jest chytry/przebiegły/sprytny jak lis".

Wilk - jeden z głównych wrogów Rysia. Ich cechą charakterystyczną jest to, że żyją w stadach. Ciężko doliczyć się ilości wilków w stadzie, gdyż biegają po swoich śladach. Oprócz tego są szybkie, co w konsekwencji czyni je dobrymi łowcami.

Dzik - to tak naprawdę dzika świnia. Ich "formacja" powstała w momencie gdy udomowione świnie uciekły do dzikich lasów. Samice dzików (lochy) są bardzo niebezpieczne, szczególnie w momencie, gdy opiekują się młodymi (warchlakami). Gdy zobaczymy dzika właśnie w tej sytuacji, należy ewakuować się jak najszybciej na najbliższe drzewo...

Jeleń - piękne, duże zwierzę, na ogół bardzo strachliwe. W ciągu dnia nie wynuża się z głębi lasu. Od sarny różni się tym, że ma rogi.
Polityka Prywatnosci | Zwierzęta leśne
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją