polskie lasy / ochrona lasów

Ochrona terenów leśnych


 

W Polsce jest kilka form chroniący obszary leśne. Najważniejszą są parki narodowe, których jest aż 23. Park narodowy to teren niezwykle cenny pod względem przyrodniczym, naukowym bądź kulturowym, o powierzchni co najmniej 1000 ha. W sumie wszystkie parki zajmują powierzchnię ponad 300 tys. ha, z czego ponad 63% to lasy. Park Ojcowski zajmuje ponad 2 tys. ha i jest najmniejszy w Polsce. Największy Park Biebrzański liczy prawie 60 tys. ha.

Następną formą ochrony naturalne polskie środowiska są rezerwaty. Zabezpieczają one ekosystemy zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. W Polsce odnotowano ponad 1200 rezerwatów, ponad połowa (około 630) stanowią rezerwaty leśne o łącznej powierzchni 48,4 tys. ha.

Kolejnym sposobem ochrony zielni są pomniki przyrody. Przeważnie jest to pojedynczy okaz przyrody żywej bądź nieożywionej, np. wiekowe drzewo, głaz narzutowy, wodospad czy jaskinia. Co roku pojawiają się nowe pomniki przyrody. Na początku lat 90. było ich 18,8 tysiąca, a w 1998 już ponad 33 tysiące, najwięcej (około26 tysięcy) było sędziwych drzew.

Forma ochrony przyrody są także parki krajobrazowe. Jest ich 120, zajmują łącznie obszar 2500 tys. ha. Parki powstają na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych.

Najnowszym sposobem na zabezpieczenie naturalnego środowiska są tzw. użytki ekologiczne. Przeważnie są to pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania zasobów genowych i walorów siedliskowych. Do użytków ekologicznych zlicza się najczęściej małe oczka wodne w polu lub lesie, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. Obecnie funkcjonuje już prawie 6 tysięcy tego typu obiektów.


Polityka Prywatnosci | Ochrona lasów
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją