polskie lasy / gospodarka leśna

Gospodarka leśna


Gospodarka leśna to nic innego jak zrównoważone zarządzanie obszarami leśnymi przez specjalistów w tej dziedzinie - leśników. To oni dbają o to aby nasze lasy przy obecnej, wysokiej eksploatacji, nie zniknęły z powierzchni ziemi i nie zostały zbytnio zniszczone przez człowieka.

Pojęcie gospodarka leśna obejmuje zarówno użytkowanie lasu czyli wycinka drzew, produkcja drewna, wszelkie działania turystyczne jak również ochronę lasu i jego elementów.. Gospodarka leśna to w praktyce sadzenie nowych drzew na miejscu tych, które zostały wycięte oraz ochrona mieszkańców lasów - zwierząt. Elementy gospodarki leśnej to również ochrona powietrza, wód, gleby. Ważne aby zasoby leśne powiększały się. Ochrona lasu to dbanie o to, żeby lasy służyły również kolejnym pokoleniom. Na gospodarkę leśną składają się też nowe elementy skupiające się na edukacji przyrodniczej i udostępnieniu lasów mieszkańcom państwa, a także formowanie obszarów leśnych tak aby współgrały z innym działem gospodarki-turystyką. Gospodarka leśna układa się w pewien łańcuch: hodowla - użytkowanie i zarządzanie lasem - ochrona drzewostanu i zwierząt leśnych. Gospodarkę leśną warunkują: ustawę o lasach i o ochronie przyrody, polityka leśna państwa, ustawę o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju, zalecenia konwencji międzynarodowych.
Polityka Prywatnosci | Gospodarka leśna
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją